TL Varlıklarda İyimserlik Devam Ediyor

BİST 100 endeksi dün 101,023 ve 104,278 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,61 değer kazanarak 103,810 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,52 değer kazanırken sanayi endeksi ise 0,39 değer kazandı.

 

Dün küresel piyasada pozitif iyimserlik devam ederken hem gelişmiş hem de gelişen ülke endekslerinde primlenme yaşandı. Dün Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi beklentileri karşılarken, İngiltere’de işsizlik oranı ise son dönemin en düşük seviyesine geriledi. Euro Bölgesi’nde devam eden toparlanma piyasalara da pozitif yansırken Avrupa hisseleri yüzde 1.5 üzerinde primlendi. Alman 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 0.51 seviyesine gerilemesi başta Almanya olmak üzere tüm endekslere olumlu yansıyor. Amerika’da ise gözler FED Başkanı Yellen’ın temsilciler meclisinde yaptığı konuşmadaydı. Yellen ekonominin gelecek birkaç yıl içinde büyümeye devam edeceğini, tüketici harcamalarında, yatırımlarda ve ABD ürünlerine küresel talebin güçlendiğini, bunların da bankanın faiz artışlarına izin vereceğini kaydetti. Bilanço küçültmesinin bu yıl başlayacağı belirtilirken tarih konusunda net söylem gerçekleşmedi. Diğer taraftan yayınlanan Bej Kitap Raporu'na göre, ABD ekonomisi "ılımlı" ve "ölçülü" aralıkta büyüme kaydetti. FED’in genel olarak piyasadaki pozitif ivmenin devam edeceğinin sinyalini vermesi endekslere olumlu yansırken yükseliş hareketi devam etti. Teknoloji hisseleri hafta başından bu yana yükselişe devam ederken bir aylık ağırlıklı ortalama seviyesi üzerinde kapanışlar gelmeye devam ediyor. Teknoloji hisseleri yüzde 1 üzerinde primlenirken, sanayi ve bankacılık endeksleri ise yüzde 1’e yakın primlenme gerçekleştirdi. Bu sabah Asya seansında ise Çin’de ticaret verileri beklentileri karşılarken Asya hisselerine de pozitif yansıdı. Asya’nın hemen hemen hepsi primlenme yaşarken, Japon yenindeki sert değer kazancı Japon hisselerindeki primlenmenin yatay sürmesine neden oluyor. Amerikan vadelileri güne yatay primli başlarken, Avrupa endekslerinin de primli açılması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda değer kazançları devam etti. Hem kur cephesinde hem de BİST100’de primlenme devam ederken BİST100’ün rekor seviyeyi genişlettiği görüldü. Veri akışı yönünden sakin geçen günde, özellikle kur cephesindeki yüzde 2’lik değerlenme piyasada iyimser hava yarattı. Geçen hafta başında başlayan sert primlenme sonrasında gerileme yaşanıyor. Başbakan yardımcısı Canikli dün yaptığı açıklamada Mevduat faizlerinin makul bir seviyeye geleceğini düşündüğünü belirtti. Ayrıca "Piyasa şartlarına müdahale edilmemesi bizim kırmızı çizgilerimizden biridir. Tüm politikalarımızda bunu açık şekilde gösterdik" şeklinde konuştu. Hem Yellen’ın konuşmasının piyasaları rahatsız etmemesi hem de tüm gelişen ülke para birimlerindeki iyimserliğin TL’yi de desteklediğine şahit olduk. BİST100 cephesinde ise 104.000 seviyesi kritik direnç olarak görülüyor. Yurt içinde sadece 2 yıllık gösterge tahvil faizindeki yukarı yönlü ivmenin piyasaları tedirgin ettiği düşünülüyor.

 

Bugün Euro Bölgesi’nde Almanya, Fransa ve İspanya’da enflasyon takip edilecekken, yurt içinde ise gözler cari açıkta olacaktır. Veri akışının Amerika’da yoğunlaşacağı günde, ÜFE, haftalık istihdam talepleri, bütçe dengesi ve FED üyelerinin konuşmaları izlenebilir. Ayrıca FED Başkanı Yellen’ın yapacağı 2. Sunumda kritik önem taşımaktadır.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü primlenme sonrasında 103.500 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleşirken açılışta satışların görülmesi durumunda 103.000 ve 102.000 seviyeleri, olası yükselişin devam etmesi durumunda ise 104.000 ve 105.000 seviyeleri izlenebilir. Özellikle 104 – 105 bin bandı piyasada kritik önem taşıyor.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,51 seviyesinden başlıyor.