Yoğun Veri Akışı Ön Planda

BİST 100 endeksi dün 97,469 ve 98,281 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,20 değer kazanarak 97,642 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,78 değer kazanırken sanayi endeksi ise 0,53 değer kaybetti.

 

Dün küresel piyasada genel olarak dalgalı seyir görülürken günün 2. Yarısında toparlanmanın hakim olduğu görüldü. Avrupa ve ABD endekslerinin gene birbirinden ayrıştığı günde, Avrupa hisseleri günü yatay karışık kapattı. Dün Euro Bölgesi’nde enflasyonda yavaşlama görülürken, Almanya’da ise istihdam rakamları beklentileri karşıladı. Avrupa hisseleri günün ilk yarısında sert primlenme yaşasa da günün 2.yarısında Amerikan endekslerindeki dalgalı seyir ile kar satışları yaşadı. Alman DAX30 endeksi gün içerisinde yüzde 1’e varan primlenme yaşasa da günün 2.yarısında özellikle düşen petrol fiyatlarının da etkisiyle geriledi ve günü yatay kapattı. Küresel bazda Euro değerlenmesine devam ederken olumlu hava da devam ediyor. Diğer taraftan İngiltere’de 8 Haziran’da gerçekleşecek seçimler öncesinde anket fiyatlamaları devam ediyor. Dün akşam YouGov’un açıkladığı son ankette puan farkının 3’e düşmesi İngiltere’de belirsizlikleri artırabilir. Amerika’da ise Chicago PMI beklentileri karşılarken, konut satışlarında ise yavaşlama görüldü. Amerikan endeksleri özellikle düşen petrol fiyatlarının da etkisiyle güne satıcılı başlarken, kritik destek bandına gerileme görülmesiyle sert tepki alımları yaşandı ve gün sonunda yatay kapattı. Özellikle seansın son 1 saatinde alımların hızlandığına şahit olurken ABD’deki pozitif havanın da şimdilik devam ettiğine şahit olduk. Bugün sabah Asya seansında ise Çin’de imalat PMI 50.0 seviyesinin altına gerilerken ekonominin yavaşlamaya işaret ettiğini görüyoruz. Çin’de imalatın yavaşlamasıyla beraber Çin hisseleri satıcılı seyrederken, Japonya’da ise yüzde 1’e varan alımların geldiğini görüyoruz. Özellikle USDJPY’nin bu sabah güne primli başlaması Asya hisselerindeki pozitif havayı destekliyor.

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda değerlenme devam etti. Özellikle kur cephesindeki iyimserlik piyasalara da pozitif yansırken BİST100’de de primlenme görüldü. İlk seans yaşanan sert primlenmeye rağmen gün sonunda gelen kar satışları piyasalar üzerinde baskı yaratsa da seans sonunda başta ABD endeksleri olmak üzere tüm piyasadaki iyimserlik bu sabah açılışta BİST100’e de yansıyabilir. Ayrıca dün BDDK’nın bankacılık sektörüne ilişkin istatistiklerini yayınladı. BDDK’ya göre Ocak-Nisan döneminde bankaların karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 artış sağlarken, bankacılık sektörü adına olumlu etkileri görüldü. BİST100’de bankacılık endeksi önderliğinde primlenmeler yaşanırken özellikle ilk seansta alımların çok daha güçlü olduğunu gördük. Kur cephesinde ise TL varlıklarda son dönemin en olumlu performansı yaşanıyor. USDTL 3.52 seviyesine kadar gerilerken, sepet kurda ise 3.75’in altında fiyatlama görülüyor. Yurt dışındaki iyimser hava ve seans sonrasında kur cephesinde TL’nin güçlenmesi bu sabah BİST100 açılışına da pozitif yansıyabilir.

 

Bugün küresel piyasada yoğun veri akışı takip edilecekken Euro Bölgesi’nde imalat PMI rakamları takip edilecek. Yurt içinde ihracat rakamları izlenecekken, Amerika’da ise haftalık istihdam talepleri, ADP tarım dışı istihdam değişimi, üretim PMI, ISM imalat endeksi ve petrol stokları izlenebilir. Özellikle yarın açıklanacak tarım dışı istihdam değişimi öncesinde bugün açıklanacak haftalık istihdam rakamları ve özel kesim istihdam değişimi piyasada hızlı fiyatlamalara neden olabilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü primli seyir sonrasında 97.700 seviyesinin hemen kaparken satış baskısının devam etmesi durumunda 97.000 ve 96.500 seviyeleri, olası toparlanmada ise 97.800 üzerinde 99.000 seviyesi takip edilebilir. Açılışla beraber pozitif fiyatlama beklenirken, 97800 ve 98100 bandı kritik önem taşıyor.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,04 seviyesinden başlıyor.