Yurt içinde Enflasyon Düşüşe Başladı

BİST 100 endeksi dün 100,438 ve 100,902 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,08 değer kazanarak 100,522 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,45 değer kazanırken sanayi endeksi ise 0,04 değer kazandı.

 

Dün küresel piyasada pozitif hava görülürken hem ABD endeksleri hem de Avrupa endeksleri toparlandı. Dün Euro Bölgesi ve ülkelerinde imalat PMI rakamları karışık gelse de Almanya ve Euro Bölgesi’nin imalat rakamının beklentileri karşılaması Avrupa cephesi için olumlu görüldü. Avrupa endeksleri imalat rakamının beklentileri karşılamasıyla beraber Euro Bölgesi’ndeki toparlanmanın devam ettiğine dair beklentiyi artırırken pozitif fiyatlandı. Geçen haftaki sert düşüş sonrasında dün yüzde 1 üzerinde toparlanmanın görüldüğü Avrupa’da İtalya’da ise kazançlar yüzde 2 üzerinde görüldü. Geçen haftaki Euro rallisi sonrasında dün kar satışları yaşanırken, Alman 10 yıllıkları ise yüzde 0.50 seviyesine yakın fiyatlanmaya devam etti. Amerika’da ise veri akışı sonrasında sert primlenme görüldü. Amerika’da ISM imalat endeksinin 2014 yılından beri en yüksek seviyede gelmesi Amerikan sanayi endekslerine pozitif yansırken gün içerisinde yüzde 1 üzerinde primlendi. Gün sonunda kar satışlarının yaşandığı Amerikan endekslerinde her şeye rağmen primlenme görülürken, teknoloji cephesinde ise gevşeme yaşandı. Teknoloji ve sanayi hisselerinin birbirinden tamamen ayrıştığı süreçte, olumlu hava devam ediyor. Bu sabah Asya seansında ise genel olarak satış baskısı yaşanıyor. Özellikle bu sabah Kuzey Kore’nin TSİ 09:30’da önemli  açıklama yapacağını belirtmesi ve Alaska’ya bu sabah balistic denemiş olma ihtimali Asya endekslerinde satışa neden oluyor. Güvenli limanlara talebi bir tık artıran Kuzey Kore gelişmeleri küresel bazda riskleri artırabilir. Bu sabah Amerikan vadelileri güne satıcılı başlarken, Avrupa endekslerinin de yatay satıcılı açılması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda karışık seyir görüldü. Dün açıklanan enflasyon rakamı sonrasında kur cephesinde sert değer kaybı yaşanırken BİST100’de ise dışardaki olumlu havayla beraber tutunma yaşandı. Enflasyonun yıllık bazda yüzde 10.90’a gerilemesi, aylık bazda ise yavaşlaması TCMB’nın olası faiz indirimlerine yol açabilecekken TL’de ise değer kayıplarına neden oldu. USDTL 3.56 seviyesine yükselirken, EURTL’de ise 4.04 seviyesinde fiyatlanma yaşanıyor. Sepet kurdaki bu yükseliş BİST100 cephesine de önümüzdeki dönemde negatif etki yaratabilecekken, diğer taraftan faizlerin inme ihtimalinin bankacılık endeksine negatif etkileri de olabilir. Enflasyon rakamıyla ilgili Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, "Yüksek ve güçlü büyümeyle birlikte enflasyondaki düşüş trendinin devam etmesi, ekonomideki rasyonel ve hassas yönetim anlayışının sonucudur" dedi. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli de sosyal medya yoluyla yaptığı değerlendirmede "Alınan tedbirlerin etkisi ve reform kararlılığının devam etmesi ile birlikte 2017 sonunda enflasyon düşüş ivmesini sürdürecek" ifadesini kullandı.  

 

Bugün ABD’nin Kurtuluş günü nedeniyle tatil olması piyasada düşük işlem hacmine neden olabilecekken, veri akışı yönünden de sakin seyir izlenecektir. Euro Bölgesi’nde ÜFE ve AMB üyesi Praet konuşması takip edilecekken, İngiltere’de ise yapı PMI izlenebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü primlenme sonrasında 100.500 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleşirken açılışta satışların görülmesi durumunda 100.000 ve 99.500 seviyeleri, olası toparlanmada ise 100.500 üzerinde 101.000 seviyesi takip edilebilir. Özellikle Asya seansındaki baskının TL varlıklara da negatif yansıması beklenebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11.20 seviyesinden başlıyor.