Yurt İçinde Enflasyon Rakamları Takip Edilecek

BİST 100 endeksi dün 109,954 ve 110,518 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,37 değer kaybederek 110,011 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,82 değer kaybederken sanayi endeksi ise 0,17 değer kaybetti.

 

Dün küresel piyasada volatilite devam ederken Kuzey Kore gerginliğine rağmen piyasalarda sert satış görülmemeye devam ediyor. Kuzey Kore'nin Pazar günü gerçekleştirdiği nükleer bomba testinin ardından güvenli limanlarda değer kazançları görülse de Avrupa borsaları ve Amerikan vadelilerinde etkisi çok fazla görülmedi. Piyasa önceliğinin Kuzey Kore gündemi olduğu görülürken, Kore’nin bu hafta sonundan önce yeni bir kıtalararası füze deneme yapma ihtimali de artıyor. Söylentilerin piyasa üzerindeki fiyatlamaları direkt olarak etkilemesi beklenirken olası savaş ihtimali de masada durmaya devam ediyor. Dün Avrupa hisseleri Kore haberleri sonrasında gapli başlasa da gün içerisinde kayıpları kapattı ve günü yatay satıcılı kapattı. Haftanın ilk işlem gününde küresel piyasada önemli veri akışı bulunmazken, Alman 10 yıllıkları ise yüzde 0.36 seviyesinde fiyatlandı. EURUSD paritesi 1.1900 seviyesine yakın seyre devam ederken, Euro Bölgesi’nden gelen söylentilerin etkisi olduğu görülüyor. Cuma günkü zayıf ABD istihdam verilerine rağmen, AMB’nın Eylül ayını pas geçme ihtimali Euro’da değer kayıplarının görülmesine neden oldu. Amerika’da ise işçi bayramı nedeniyle ABD endekslerinin kapalı olduğu günde, ABD vadelileri düşüş gapinden sonra bir miktar toparladı. Bugün sabah Asya seansında ise yatay karışık seyir görülüyor. Çin ve Hong Kong hisselerinde yatay primlenme görülmesine rağmen Japonya hisselerinde ise satış havası hakim görülüyor. Özellikle Kore’nin yeni bir füze deneme ihtimali ve söylentileri piyasa üzerinde baskı yaratıyor. Amerikan vadelileri güne yatay primli başlarken, Avrupa endekslerinin de yatay açılması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise Cuma’dan bu yana bayram tatili olması nedeniyle fiyatlamaların bugün yaşanması bekleniyor. Kur cephesinde Cuma günü açıklanan ABD istihdam verileri sonrasında TL varlıklarda ve diğer gelişen ülke para birimlerinde sert değer kazancı görülürken USDTL’de son dönemin en düşük seviyesi test edildi. USDTL Cuma günü 3.41’li seviyelere kadar gerilese de Pazar günü Kore’nin balistik testi sonrasında kısmi tepki alımları görülüyor. Bugün BİST100’ün de yatay açılması beklenirken, 9 aylık yükseliş hareketi sonrasında 10.aya giriliyor. Diğer taraftan bugün TSİ 10:00’da açıklanacak enflasyon rakamının TL varlıklar üzerinde net etki yaratması beklenebilir.

 

Bugün küresel piyasada düne nazaran yoğun veri akışı yaşanacakken piyasa hareketliliğine dikkat edilmesi gerekiyor. Yurt içinde enflasyon ve ÜFE rakamları izlenecekken,  Euro Bölgesi ve ülkelerinde ise hizmet PMI rakamları izlenebilir. Euro Bölgesi adına ekonomik gösterge olacakken AMB’nın politikasını da etkileyebilir. Diğer taraftan Euro Bölgesi’nde perakende satışlar takip edilecekken, Amerika’da ise fabrika siparişleri ve FED üye konuşmaları takip edilecektir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi kritik 110.000 seviyesinde ayı kapatırken güne satıcılı başlaması durumunda 109.600 ve 109.000 seviyeleri, olası primlenmelerde ise 110.000 seviyesi üzerinde 110.500 ve 111.000 seviyeleri izlenebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,59 seviyesinden başlıyor.